InDesign har en række muligheder for automatisering og effektivitet, som du med fordel kan bruge, hvis du arbejder med f.eks. større dokumenter og layoutopsætninger.
I disse to videoer får du tips til to smarte funktioner i InDesign; nemlig Object Styles og GREP styles. Se med her 👇
Video: Object Styles i InDesign
Med Object Styles i InDesign kan du definere styles, der kan genbruges i dine dokumenter.
I denne video ser du 3 måder at arbejde med Object Styles i InDesign; Grafik, typografi og billeder.
Video: GREP styles i InDesign
GREP Styles eller GREP formater kan benyttes til at formatere specifikke ord i et afsnit, uden at ordene behøver komme i en bestemt rækkefølge. I denne video ser du et eksempel på, hvordan du med GREP styles kan spare masser af tid, hvis du f.eks. arbejder i et større InDesign-dokument som en bog.
Du kan også læse mere om GREP styles her: 5 smarte funktioner med GREP styles i InDesign
Lær mere om GREP styles og Object Styles på Softworlds InDesign kurser
Vi tilbyder kurser både til dig, der er helt nybegynder i InDesign samt til dig, der allerede kender programmet og vil lære nye smarte metoder. Se alle vores InDesign kurser her »
Softblog drives af Softworld, der er et internationalt træningscenter med fokus på digital visuel kommunikation.
Siden 1995 har vi hjulpet kreative medarbejdere med at tilegne sig tidssvarende kompetencer i en kreativ og grafisk branche i konstant forandring.
Vores dygtige skribenter har en bred og dybdegående teknisk og kreativ erfaring, så du er sikker på at få indholdsrige indlæg fra eksperter med fingeren på pulsen og samlet ét sted.