I denne uges video-guide fra mig, kommer jeg ind på, hvordan du bruger funktionen Spin Blur. Værktøjet er er opdatering i Photoshop CC, der gør det meget lettere at lave en manipulation, der får objekter til at ligne at de er i bevægelse.
Se med i videoen her, så viser jeg, hvordan du gør.
Hvordan fungerer Spin Blur?
Spin blur er en ny funktion i Photoshop CC, som kan få objekter til at spinne - ikke en lydeffekt som katteknurren, men altså få fx. en stillestående bil til at se ud som om, at den er i bevægelse. I gamle dage, hvis det nu var at man skulle have noget til at spinne med Photoshop, så krævede det faktisk, at det var en kvadrat. Man skulle også have valgt et område ud inden, så Photoshop præcist vidste, hvor man skulle lave spin på sit billede - den tid er ovre i Creative Cloud:

Af
Jimmy Machon
Jimmy er selvstændig kreativ designer og har været en populær Softworld instruktør siden 2007. Kunder som Lego, Aller, Egmont, Bestseller og Pandora har haft glæde af Jimmys kreative Photoshop kurser.
Udover at have Photoshop som sin spidskompetence, har Jimmy Machon også stor indsigt i digital design og er både bruger af og instruktør i Illustrator, After Effects, Muse, Edge Animate og Reflow.